آسانسور روملس (MRL) چیست

آسانسور روملس (MRL)
آسانسور روملس (MRL)

آسانسور روملس (Machine Room Less) یا همان (MRL)  آسانسور بدون موتورخانه میباشد و برای جابجایی ترافیک های بالا و ظرفیتهای سنگین به کار میرود. این آسانسورها نیازی به فضای موتورخانه روی پشت بام ندارند و تمامی تجهیزات مکانیکی در چاه آسانسور نصب می شود. دارای سرعت بالا و حرکت نرم و روان است و مصرف انرژی بسیار کمی دارد. آسانسور روملس  از موتوری بسیار کوچک اما قدرتمند استفاده می کند و بجای اینکه مانند موتورگیربکس های قدیم و سنتی با یک شاسی فولادی سنگین پر حجم در موتورخانه آسانسور بر روی دال بتونی سقف چاه قرار بگیرد، این موتور کم حجم و کوچک و سبک این آسانسور  به داخل چاه آسانسور منتقل شده و با یک شاسی مختصر در بالاترین نقطه چاه بر روی ریلهای آسانسور مستقر می شود و حداقل فضای ممکنه را اشغال می کند، در حالیکه آسانسورهای سنتی معمولا یک اطاق ده الی دوازده متری، برای نصب موتورگیربکس و تابلو و گاورنر لازم دارد.

ویژگی آسانسور روملس (MRL)

۱. موتور استفاده شده در آسانسورهای روملس می بایستی حتما از نوع گیرلس بوده و دلیل آن حجم بسیار کمتر موتورهای گیرلس نسبت به گیربکس می باشد. در سیستم های گیرلس که بصورت موتورخانه دار و بدون موتورخانه اجرا می شوند، با توجه به اینکه سیستم تعلیق آن به صورت دو به یک می باشد بنابراین سرعت چرخش موتور دو برابر سرعت حرکت کابین می باشد. این به این معنیست که اگر به فرض یک آسانسور با سرعت ۱ متر مورد نیاز است در این حالت موتور با سرعت ۲ متر بر ثانیه باید بچرخد.

۲. همچنین سیستم تعلیق در آسانسورهای روملس به صورت دو به یک میباشد. در سیستم های تعلیق دو به یک فیکسینگ سربکسل های به جای اینکه روی کابین و وزنه قرار بگیرند هم تراز موتور در بالاترین قسمت چاله آسانسور فیکس میشوند. به این صورت که پس از فیکس کردن یکطرف سربکسل ها و عبور از روی فلکه های هرزگرد وزنه، فلکه موتور و سپس فلکه های هرزگرد کابین مجددا در تراز کلاف پایه موتور بسته می شوند.

۳. در آسانسور های روملس نیز تراز اجرای کلاف جهت استقرار پایه موتور تعریف مشخصی دارد.

۴. اورهد مورد نیاز در آسانسورهای بدون موتور خانه از کف تمام شده بالاترین توقف حداقل ۴۸۰ سانتیمتر میباشد. کلاف پایه موتور که از ناودانی یا تیرآهن نمره ۱۸ یا ۲۰ می باشد کاملا دور نبشی ستون های آهنکشی چرخیده و بار کلیه قطعات شامل کابین، موتور، وزنه و همچنین مسافرین روی آن میباشد.

۵. ارتفاع کف تمام شده بالاترین ایستگاه تا روی این کلاف در آسانسورهای با سرعت ۱ متر بر ثانیه و ارتفاع کابین استاندارد ۳۸۰ سانتیمتر می باشد. همانطور که گفته شد با توجه به اینکه اورهد در این آسانسورها ۴۸۰ می باشد بنابراین یک متر از ارتفاع باقیمانده به پایه زیر موتور، ارتفاع موتور و فضای کاری روی موتور اختصاص داده می شود. چنانچه سرعت و یا ارتفاع کابین در این نوع آسانسورها تغییر کند به نسبت آن ارتفاع اورهد افزایش خواهد یافت.

مزایای آسانسور روملس (MRL)

۱٫ کاهش چشمگیر در مصرف برق.نیازمند نبودن به موتورخانه ۲ .صدای ترمز بسیار کم. ۳ .سازگاری با محیط زیست. ۴ .کاهش هزینه های ساخت و ساز ساختمان. ۵ .کم حجم بودن قطعات و لوازم. ۶ .دسترسی آسان نصاب به همه تجهیزات به دلیل در دسترس بودن  در داخل چاه آسانسور. ۷ .حذف سیستم ترمز لنتی که عملا در بهبود حفظ محیط زیست موثر است. ۸ .کاهش هزینه تعویض پی درپی لنت ترمز آسانسور هم یکی دیگر از مزایای آسانسورهای جدید می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر,مشاوره و یاثبت سفارش با ما تماس بگیرید.در سریعترین زمان ممکن به درخواست شمارسیدگی خواهد شد.

تلفکس: ۰۲۱۲۶۷۴۳۷۸۳ , ۰۲۱۲۶۷۴۳۷۹۶

تلفن همراه: ۰۹۱۲۴۹۴۰۰۹۱

پست الکترونیک : info@almasanatarta.com